Turbo
Českou pop rockovou skupinu Turbo v roce 1981 založil textař a hudební manažer Ladislav Vostárka, který chtěl vytvořit hudební formaci, která by velmi dobře zvládala muzikantské řemeslo a zároveň lidem nabídla pořádnou show. Spojence s podobným nadšením pro svůj nápad našel v baskytaristovi, zpěvákovi a frontmanovi skupiny Jiřím Vondráčkovi, kytaristovi a příležitostném zpěvákovi Richardu Kybicovi a bubeníkovi Jirkovi Langovi. Klávesistou se stal Ladislav Rýdl.
V roce 1982 skupina vydala dva singly – jedním z nich byl první velký hit, který dostal název Přestáváš snít. V roce 1983 se uskutečnila první personální změna - Ladislava Rýdla vystřídal Martin Laul, který se okamžitě stal idolem mnoha fanynek. Vzápětí skupina vydala další singl – píseň Díky já jdu dál, která válcovala tuzemské hudební žebříčky. V polovině roku 1984 společnost Supraphon vydala první album skupiny, přesto nebylo vše tak růžové, jak by se mohlo zdát. Jiří Vondráček totiž onemocněl žloutenkou, která mu znemožnila nadále účinkovat ve skupině. Tříčlenné torzo skupiny sice pokračovalo, ale nebylo to ono. Rok 1985 se proto nesl ve znamení úspěchů i pádů – skupina sice vydala své druhé album pojmenované To bude pánové jízda, s nímž lámala rekordy v prodejnosti, avšak musela se vypořádat s prvním velkým průšvihem. Při jednom zahraničním turné zaspal vodkou zmožený řidič kamionu s aparaturou ve stínu březového háje a koncert se nekonal. Ladislav Vostárek po právu žádal vyplacení honoráře, to se ale příliš nezdálo Voloďovi – komsomolci, který koncert pořádal. Požádal svého vysoko postaveného známého z Moskvy, aby celou situaci vyřešil, a skupina Turbo tak dostala zákaz umělecké činnosti. Koncertovat sice mohla, ale všechny větší akce, televizní vystoupení a vydávání alb byly rázem tabu. Situace si žádala radikální řešení. Jiřímu Langovi brzy došlo, že se někdo bude muset obětovat, a tak vzal vinu na sebe. Návrat Jiřího Vondráčka z nemocenské s sebou přinesl další problém - Richard Kybica si během jeho nepřítomnosti zvykl na to, že frontmanem skupiny je on. Výsledkem byl definitivní odchod Jiřího Vondráčka z kapely a angažování Pavla Zbořila na pozici bubeníka.
V roce 1985 se skupina v divácké anketě Zlatý slavík umístila na třetí příčce, což svědčí o její tehdejší popularitě. Vztahy s kulturním oddělením ÚV KSČ poněkud pookřály a skupina se čas od času objevovala v televizním vysílání. Vydala několik dalších hitů, mezi které se zařadily například písně Hráč/Komu se nelení nebo Láska z pasáží. Na konci 80. let se výrazně zhoršily vztahy mezi Ladislavem Vostárkem a zbytkem skupiny. Na pozici manažera ho proto vystřídal Vladimír Mertlík. Ačkoli se skupině stále dařilo, začali mít její členové své vlastní zájmy – rozpad kapely, k němuž došlo v létě 1990, byl proto neodvratný. Kapela se znovu sešla v roce 1990 a s drobnými obměnami v hudební sestavě se vydala na nekonečnou koncertní šňůru.
Více na www.turbo-rock.cz/