Bob Frídl
Český písničkář, zpěvák, kytarista a skladatel Josef Frídl, který je známý pod jménem Bob Frídl, se narodil 13. listopadu 1947 v Praze. Otce nikdy nepoznal a do svých sedmnácti let žil pouze se svou matkou, která se živila jako zdravotní sestra a která v padesáti letech zemřela na mozkovou mrtvici. Frídl, který se učil slévačem, se zpočátku hodně věnoval sportovním aktivitám. Působil jednak v brněnském hokejovém družstvu Kometa, jednak i v brněnském fotbalovém klubu Zbrojovka. Chtěl se stát profesionálním fotbalistou. Kvůli dvojité zlomenině nohy, kterou utrpěl při vojenské službě v Piešťanech, se však jeho sportovní sen rozplynul. Na fotbalové hřiště se ale vždycky vracel rád - později se například stal spoluzakladatelem uměleckého fotbalového družstva Bolkova jedenáctka.
Svou hudební kariéru odstartoval v roce 1967 se skupinou Green Spaedars. Začal příležitostně vystupovat v mládežnických a studentských klubech, které se nacházely v Brně a v přilehlém okolí. Vzhledem k tomu, že během svých vystoupení hrál na kytaru a na foukací harmoniku, vysloužil si brzy přezdívku „český Bob Dylan“. Mezi jeho umělecké vzory kromě americké legendy patřili také písničkáři Donovan, Leonard Cohen, Bulat Okudžava či Simon & Garfunkel.
Frídl zpočátku vystupoval samostatně, později však zahájil spolupráci s pěveckou dvojicí řeckého původu Marta & Tena Elefteriadu. Od roku 1971 pravidelně vystupoval na domácí hudební scéně i v dalších socialistických zemích. Jeho popularita stoupala. Vrcholu své umělecké kariéry dosáhl zhruba v polovině 70. let, kdy ho doprovázela hudební skupina Jana Sochora. V této době často vystupoval také na festivalech politické písně Sokolov. Vydal alba Jen vítr to ví, Abeceda a Všem svým láskám. Od roku 1978 opět vystupoval převážně sólově, i když ho k účinkování na svých koncertech často zvaly různé folkové skupiny, mezi které patřila například kapela Folk Team. Jeho oblíbenost ale postupně upadala.
V roce 1990 se i se svou rodinou přestěhoval do Řecka, odkud pocházela jeho první žena Zoja a kde se seznámil se svou druhou manželkou Danou. Na zahraniční hudební scéně se mu zpočátku příliš nedařilo. Potíže mu činila především jazyková a kulturní bariéra. Později vystupoval v barech a zároveň podnikal v oblasti cestovního ruchu. V roce 2000 se definitivně vrátil do České republiky, kde se pokusil o návrat na hudební scénu. Příležitostně vystupoval po různých hudebních klubech a vydal své další nahrávky – Divadlo života, Zastav se človíčku, Sto patnáct havranů a Roky se už toulám.
Zemřel časně ráno 26. února 2013 ve věku 65 let v brněnském hospici, ve kterém strávil poslední čtyři dny svého života. Příčinou jeho smrti bylo onemocnění rakovinou, se kterým se potýkal celé dva roky.
Více na www.bobfridl.gsbrno.cz