The Cranberries
Irská hudební skupina The Cranberries vznikla v roce 1989 v Limericku. Její zakládající členové – baskytarista Michael Hogan, kytarista Noel Hogan, bubeník Fergal Lawler a tehdejší zpěvák Niall Quinn, kterého brzy vystřídala šestnáctiletá Dolores O’Riordan – původně vystupovali pod názvem The Cranberry Saw Us. Prvním hitem skupiny se stala píseň Linger, kterou Dolores O’Riordan složila noc před konkurzem na zpěvačku kapely.
Již po několika měsících vydala skupina v nákladu 300 kopií svoje první EP s názvem Nothing Left at All, které bylo po několika dnech v místních obchodech vyprodáno. Po tomto úspěchu kapela změnila svůj název na The Cranberries a pustila se do nahrávání ukázkové kazety pro hudební vydavatelství. Hotové demo, které členové kapely rozeslali všem nahrávacím společnostem, o kterých kdy slyšeli, jim přineslo nahrávací smlouvu, kterou uzavřeli se společností Island Records. V roce 1991 pak začali v Londýně nahrávat EP pojmenované Uncertain, které obsahovalo první verze skladeb Dreams, Linger a Put Me Down. Album ale bylo v anglických časopisech odsouzeno. Po tomto neúspěchu začala Dolores trpět depresemi, neboť skupina byla označována za druhořadou.
The Cranberries si našli nového manažera Geoffa Travise a v Dublinu v roce 1992 nahráli své debutové album nazvané Everybody Else Is Doing It, So Why Can't We?. I toto album bylo v Anglii kritizováno, přesto se s ním skupina vydala v roce 1993 na koncertní turné. Vystoupení, která se konala ve Spojených státech, byla velice úspěšná a členové skupiny se do Irska vrátili jako hvězdy. Album začalo stoupat v britských i evropských hitparádách. Hity se staly zejména písně Linger a Dreams.
V roce 1994 začala skupina nahrávat své druhé album, které se stalo jejich nejslavnějším a nejprodávanějším. Vše probíhalo bez problému do doby, než se kapela vydala na prázdniny lyžovat. Dolores, která stála na svahu poprvé v životě, spadla a vážně si poranila koleno. Ačkoli se z tohoto důvodu musela zrušit všechna vystoupení k albu No Need to Argue, stoupající oblíbenosti hitů jako Zombie, Ode to My Family, Ridiculous Thoughts nebo I Can’t Be with You to nezabránilo. Za píseň Zombie kapela dokonce získala prestižní ocenění stanice MTV. Alba se prodalo celosvětově okolo 17 milionů kusů, což z něj dělá jedno z nejúspěšnějších alb 90. let.
V roce 1996 skupina nahrála třetí studiové album s názvem To the Faithful Departed. Album bylo věnováno příteli skupiny Dannymu Cordellovi a Doloresinu dědečkovi Joemu, kteří v ten rok zemřeli. Vydání alba provázely rozporuplné reakce, také sama Dolores ho nepovažuje za dobré, přesto se těšilo vysoké oblíbenosti u fanoušků skupiny. Vyzvednout lze například hity jako Salvation, When You Are Gone, Hollywood nebo Free To Decide. Alba se prodalo přes 6 milionů kopií. Toto album je bezesporu nejtemnější deskou skupiny. Kapela na něm zpívá o globálních problémech a v té době aktuální válce na Balkáně.
V roce 1998 se skupina pustila do dalšího alba pojmenovaného Bury the Hatchet. Na rozdíl od předešlých dvou nebylo tak nostalgické a melancholické, byla z něj cítit pozitivní energie. Obsahuje hity jako populární Animal Instinct, Promises, You and Me nebo Just My Imagination. Od počátku prodeje se těšilo veliké oblibě.
Na dlouhou dobu posledním řadovým albem bylo Wake Up and Smell the Coffee, které vyšlo v roce 2001. Singly z tohoto alba byly Analyse a This Is the Day. Poté bylo vydáno už jen album s největšími hity a v září roku 2003 se skupina rozpadla, protože se její členové chtěli věnovat svým sólovým kariérám.
Koncem roku 2009 The Cranberries ohlásili návrat, sešli se na novém turné a začátkem roku 2010 začali připravovat novou desku nazvanou Roses, kterou vydali v únoru 2012.
Více na www.cranberries.com