Shivers
Tuzemská kapela Shivers vznikla začátkem roku 2001. V původním šestičlenném obsazení figurovali houslista a zpěvák Jirka Kuchař, houslistka, zpěvačka a flétnistka Julie Režná, bodhranistka, zpěvačka a flétnistka Barbora Režná, kytarista, bodhranista a cajonista Štefan Schwarc, kytarist, klarinetista, baskytarista a zpěvák Pavel Reitmaier a v neposlední řadě také baskytarista Pepa Hlavenka.
V dubnu 2001 se skupina zúčastnila jihočeské hudební soutěže Porta, z níž postoupila do celorepublikového finále, které se konalo v Plzni. Tento úspěch členy začínající kapely údajně ještě více podnítil ke snaze o tvoření kvalitní hudby. Na konci roku 2002 skupina nahrála své debutové album. O rok později hudební sestavu opustil Pepa Hlavenka, kterého nahradil baskytarista a kytarista Pavel Srnka. Nově příchozí hudebník v kapele vydržel do roku 2005, kdy se rozhodl v kapele působit nikoli jako stálý člen, ale spíše jako stálý host. K umělecké formaci se pak přidal kytarista a zpěvák Míra Žitný.
V červnu 2003 kapela pokřtila své album Chvění a pustila se do natáčení další desky. V květnu 2006 kapelu opustil Pavel Reitmaier a v říjnu téhož roku se Jirka Kuchař odebral na delší dobu do Velké Británie. V té době tříčlenné torzo kapely se drželo „zuby nehty“. V prosinci 2006 je pak zachránili hudebníci Michal Němec a Martin Dráb.
Z oficiálních stránek: „Každý člen přišel do kapely s vlastní představou a s vlastními zkušenostmi, takže to poprvé bylo vlastně takové „hledání se“ ve všech možných žánrech. Holky „Režných“ chtěly hrát irské písně a středověk, Jirka spatřoval v kapele prostor rytmu newgrassu a Štefan v bretaňské hudbě a worldmusic. Pavel jako multiinstrumentalista byl pro jakoukoliv dobrou muziku, takže se jednoduše přidal a bylo to. Pepu Hlavenku jsme zase zlákali na to, aby si zahrál „slapovaně“ na basu (jako náhrada rytmické složky). Byly to výlety do různých žánrů, jakými jsou bluegrass, rock, folk, atd. Nosnou myšlenkou však bylo to, že jsme chtěli dělat vlastní písničky. Tedy když se nám to bude líbit, budeme to hrát, a jestli to je folková píseň nebo píseň, která už přešla do irského motivu nebo bluegrassu, nebylo a není pro nás zásadně důležité. To hlavní bylo, aby to mělo sílu, aby nás to bavilo a tím potažmo i posluchače. Byla a je to pro nás inspirace a „sranda“, chtěli jsme a stále chceme hrát to, co se nám líbí. V září 2002 přivezl Štefan irský buben - bodhran (shodou náhod ho přivezla i Barča) a před Vánoci ještě cajon - španělský buben původně sloužící k doprovodu flamenga. Tyto nástroje rozšířily skupině obzory směrem keltským a folkovým. Rytmikou to začalo a pokračování spatřujeme v již zapojené irské flétně, bombardu (francouzský nástroj) a buzouky (řecký nástroj).“
Více na http://www.shivers.cz/cz/14-folk-celtic-hudebni-skupina/