Kašpárek v rohlíku
Kašpárek v rohlíku je česká divadelně hudební skupina, která se zformovala v roce 2007 v Českých Budějovicích pro loutkohru Jihočeského divadla. Projekt vznikl jako reakce na nedostatek kvalitních a originálních písní pro děti. Byl rovněž reakcí na téměř neexistující mezigenerační zábavu, která by byla určena dospělým i dětem současně.
Dětský kabaret Kašpárek v rohlíku, který napsal a režíroval David Dvořák, měl v Jihočeském divadle premiéru 24. března 2007 a vycházel z anglosaského divadelního směru nazývaného FFT neboli Fast Food Theatre, což je rychloobčerstvovací forma divadelní produkce, v níž je kladen důraz na nápady, kolem nichž jsou postaveny pokud možno vypointované scénky. Už v prosinci téhož roku vyšlo kapele album s názvem Bejbypank, jenž obsahovalo kromě kabaretových písniček i několik dalších, které počet tracků doplnily na celkových třináct. K desce patří také bonusy z představení, komiks, samolepky a notový přepis písní, který lze použít například ve školních hodinách hudební výchovy. Album bylo pokřtěno v únoru roku 2008 v pražském Paláci Akropolis.
Hudební styl kapely dostal název bejbypank. S klasickým punkem, jak jej známe například od Sex Pistols, má společného jen málo, protože je určen především dětem, jak už ostatně napovídá slovo bejby. Je hudebně i textově hravý, takže bývá přirovnáván ke stylu skupiny Vltava. Ztřeštěné songy v sobě nesou jednak neotřelý pohled na svět očima dětí, jednak také originální postřehy ze světa dospělých.
V dubnu roku 2008 vyjelo hudebně-dramatické uskupení na turné po základních školách. V létě téhož roku pak vzniklo stanové městečko, se kterým Kašpárek v rohlíku objížděl české hudební a divadelní festivaly. O skupině bylo natočeno několik televizních pořadů a objevila se i v některých televizních vysíláních, například v pořadu Noc s Andělem, Dobré ráno, Pomozte dětem nebo Snídaně s Novou.
Na začátku července roku 2009 vydala jihočeská formace své druhé album, které dostalo název Kašpárek navždy. Jeho nahrávání se zúčastnili i umělci z jiných hudebních uskupení - například Tonya Graves z Monkey Business, Lenka Dusilová nebo Gipsy.cz. Skupina se poté opět vydala na turné po tuzemských festivalech.
Jednou z nejoblíbenějších skladeb kapely je píseň Dvě malý víly, která vypráví o tom, co se děje, když víly zlobí: kominík je bílý, prší šneci a v létě chumelí. V písni Barbína se posluchači mohou zblízka podívat na vztah panenky Barbie a jejího partnera Kena, kterého Barbie doufá, že si "jednou na polici" vezme, ten se však nechce "ženit, na fotkách se křenit". Kapela zpívá kromě vlastních písní také několik coververzí známých hitů, např. song Želvy (v originále Pretty Fly) americké punk rockové kapely Offspring. Druhou oblíbenou coververzí je píseň Čůrej sem a čůrej tam, která pochází z alba Kašpárek navždy a která je předělávkou písně Should I Stay Or Should I Go od skupiny The Clash.
K bejbypankáčům, jak skupina nazývá své příznivce, patří i typická pokrývka hlavy z barevného molitanu, z níž různými směry trčí molitanové 'číro'. Všichni účinkující v kapele se odívají v bláznivém módním stylu a jsou taktéž vybaveni pokrývkami roztodivných tvarů a velikostí. Na pódiu kapela ráda vítá dětské zpěváky, obzvláště když přijdou ve vlastních punkově molitanových účesech. Vystoupení se hojně účastní také děti jednotlivých účinkujících. Ústřední postavou kabaretu je však samozřejmě samotný Kašpárek, jehož představuje Pavel Kružík a případně alternující Tomáš Jeřábek. Kašpárek je moderátorem show, který posluchače vybízí k tanci a rozličným potrhlým akcím, jež improvizačně vymýšlí. Je to lehce sebestředný tvor, který veškeré podnikání kapely vztahuje na svoji osobu, přestože se samotného vystoupení nijak umělecky neúčastní, pokud se ovšem nepočítají jeho občasné taneční kreace.
Více na www.bejbypank.cz/