Slade
Anglická glam rocková a hard rocková skupina Slade vznikla v roce 1966 a působila až do roku 1993, tedy téměř třicet let. V době své největší slávy byla komerně nejúspěšnější skupinou ve Velké Británii. Proslavila se zejména díky skladbám Far Far Away, My Oh My nebo písní Merry Xmas Everybody, kterou vydala v prosinci 1973 a která je dodnes jednou z nejoblíbenějších vánočních skladeb.
Skupina, která byla pověstná svým spontánním, energickým a provokativním vystupováním, v popularitě překonala snad všechny své glam rockové současníky, jakými byly skupiny Wizzard, Sweet, T. Rex, Suzi Quatro, Smokie, Gary Glittera i Davida Bowieho. Navzdory tomu, že se skupina několikrát neúspěšně pokoušela prorazit na severoamerickém hudebním trhu, významně ovlivnila vývoj tamější rockové hudby. Například Gene Simmons, baskytarista legendární glam rockové skupiny Kiss, přiznal, že jejich pódiová show byla vytvořena částečně podle vzoru skupiny Slade.
Když skupina v roce 1966 začínala, vystupovala pod názvem N’Betweens a na žádný velký úspěch to nevypadalo. Později se skupina spojila s manažerem Chasem Chandlerem a přejmenovala se na Ambrose Slade. Nakonec se jméno skupiny zkrátilo na pouhé Slade a uskupení britských hudebníků se začalo stylizovat jako skinheadská kapela. Jelikož ale tato image vyvolávala dojem spojitosti s anglickými fotbalovými hooligans, nechali si začínající hudebníci vlasy opět narůst a vydali se novým směrem – cestou glam rocku.
V letech 1971 až 1975 vydali několik komerčně velmi úspěšných alb a singlů - mnoho z nich se umístilo na prvních místech hitparád. Všechny jejich koncerty byly v mžiku vyprodány, vstupenky šly na dračku. Zdálo se, že rozjetou glam rockovou formaci nemůže nic zastavit. Stále stoupající popularitu zbrzdilo až nešťastné zranění bubeníka Dana Powela, které způsobilo, že budoucnost skupiny byla nejistá. Hudební nadšenci ale odolali. V roce 1974 si zahráli ve filmu Flame, k němuž natočili i soundtracku, a vzápětí vyrazili na roční turné po Spojených státech. Avšak po návratu z koncertní šňůry začala jejich popularita značně upadat. Ve Velké Británii se totiž prosazovaly nové hudební směry, mezi které patřili především punk rock a new wave. Skupin se jako mávnutím proutku vytratila z mediálního prostoru i z předních příček hudebních žebříčků. Krátký comeback zažila na začátku 80. let, kdy se prosadila se skladbami Run Runaway a My Oh My, a poté v roce 1991, kdy vydala píseň Radio Wall of Sound. Poté však upadla v zapomnění a v roce 1993 se rozpadla.
Více na http://www.amazingslade.net/