Queen
Queen je britská rocková skupina, jejíž hudební začátky sahají až do roku 1968, kdy kytarista Brian May a bubeník Roger Taylor založili tříčlenné hudební uskupení zvané Smile, které se ale krátce po svém vzniku rozpadlo. Začínající hudebníci se však nenechali od svého uměleckého snažení odradit a v únoru roku 1971 společně se zpěvákem Freddiem Mercurym a baskytaristou Johnem Deaconem začali vystupovat pod názvem Queen. Zanzibarský rodák Freddie Mercury původ názvu vysvětlil jednoduše: „Je to jenom jméno, ale je královské a zní nádherně. Je to silné slovo, naprosto univerzální a bezprostřední."
Velký průlom přišel už v roce 1972, kdy se kapela Queen začala objevovat v nejrůznějších londýnských klubech a barech. O rok později členové kapely podepsali vydavatelskou smlouvu se společností EMI, vydali svůj první singl s názvem Keep Yourself Alive a natočili svou první desku, kterou pojmenovali jednoduše Queen. Žádný z jejich hudebních počinů se však nesetkal s kladným ohlasem.
V roce 1974 kapele vyšlo druhé album s názvem Queen II, jehož součástí byl i první hit kapely. Původně pomalou instrumentální skladbu z první desky Freddie Mercury přepracoval a vznikla tak píseň Seven Seas or Rhye, která sklidila masový ohlas. Ještě téhož roku skupina vydala třetí album s názvem Sheer Heart Attack a s písní Killer Queen zaútočila na první místa v hitparádách.
V roce 1975 spatřilo světlo světa přelomové album A Night At The Opera a opus nazvaný Bohemian Rhapsody, který byl označen za jednu z nejvynalézavějších a nejoslnivějších písní rockové historie. Píseň se na prvních příčkách hitparád držela celých devět týdnů a z členů skupiny Queen bleskově učinila rockové hvězdy. Ve stejném roce Freddie Mercury také navrhl legendární logo skupiny, které se skládá z horoskopických znamení jejích členů (rak, panna a dva lvi) a ptáka Fénixe, který chrání písmeno Q.
Queen začali desky vyrábět jako na běžícím páse. V roce 1976 šlo do prodeje album A Day At The Races, které přineslo smršť skvělých písní, mezi nimiž byl například song Somebody To Love. V září se v Hyde Parku také uskutečnil open air koncert, kterého se zúčastnilo 150 tisíc lidí. Šesté album, které dostalo název New Of The World a které vyšlo v roce 1977, přineslo do rádií další dvě oslňující skladby – We Will Rock You a We Are The Champions.
Popularita skupiny rostla na všech kontinentech a členové skupiny se nebáli nových výzev. V roce 1980 se tak Queen stala první rockovou skupinou, která zkomponovala a nahrála hudbu k celovečernímu filmu, jenž na plátno přivedl nezničitelného komiksového hrdinu Flashe Gordona. Filmová hudba oslnila nejen návštěvníky kina a kritiky, ale i posluchače rádií. Vtipné spojení původního zvuku se hřmícím sborem doslova prolétlo žebříčkem singlů. Britští hudebníci tak ukázali, že i z filmového hudebního doprovodu se může stát hit.
V roce 1982 Queen společně s Davidem Bowiem nahráli netypický duet s názvem Under Pressure, který vyletěl na vrchol britské hitparády. Skupina se ale postupně začala zaměřovat spíše na taneční hudbu. Nezměnil se jen hudební styl skupiny, ale i samotný Freddie Mercury. V 70. letech si zakládal většinou na dámských koncertních převlecích, dlouhých vlasech a černém laku na nehty. Na přelomu 70. a 80. let vše vyměnil za kožené oblečky, krátký sestřih a hustý knír.
Po dvouleté pauze, kdy se členové kapely věnovali nahrávání vlastních sólových alb, vzniklo úspěšné album The Works, které přineslo hity jako Radio GaGa či Hammer To Fall. V říjnu skupina podnikla zřejmě svou nejkontroverznější akci. Vystoupila před mnohatisícovými davy v jihoafrickém Sun City. Toto rozhodnutí se setkalo s velkou kritikou. „Jsme rozhodně proti apartheidu a všemu podobnému, ale myslím, že jsme tak vystavěli velký kus mostu mezi národy," vysvětlil tehdy Brian May.
V červenci 1985 skupina Queen účinkovala na koncertu Live Aid, který na stadionu Johna F. Kennedyho ve Philadelphii sledovalo 99 tisíc lidí, na stadionu ve Wembley přes 72 tisíc lidí a v televizi dvě miliardy lidí v šedesáti zemích po celém světě. Ačkoli na koncertě, který měl podpořit hladem trpící Etiopii, vystoupily nejlepší hudebníci světa v čele s Eltonem Johnem, Paulem McCartneym, Davidem Bowiem, U2, Mickem Jaggerem, Stingem či Black Sabbath, Queen se během svého dvacetiminutového stali největší hvězdou a stránky médií plnili ještě několik dní poté.
V roce 1987 si členové skupiny Queen chtěli odpočinout od nahrávání i koncertování, což byla pro Freddieho Mercuryho a Rogera Taylora příležitost rozjet naplno své sólové kariéry. V roce 1988 ale Mercuryho dostihly první zdravotní problémy, kvůli kterým musel začít zpívat na playback. Dohady o Mercuryho zdravotním stavu prudce vzrostly na začátku roku 1990, kdy skupina vytrvale vyvracela pravdivost informací, podle kterých mělo být Mercurymu diagnostikováno AIDS. Podezření však ještě podpořilo Mercuryho vystoupení na předávání cen BRIT Awards, kde se objevil strhaný a unavený.
Posledním studiovým albem skupiny Queen, které vyšlo před smrtí Freddieho Mercuryho, bylo Innuendo. Šlo o návrat k osvědčeným formám, přinášelo některé skvělé písně, které později ještě získaly na údernosti, když si svět uvědomil, jaké utrpení příprava Freddiemu přinášela. Ve videoklipech k desce byl Freddie Mercury pohublý. Kostýmy mu maskéři museli plnit vycpávkami, neboť šaty na něm visely. Ačkoli byl vždy silně nalíčen, jeho tvář připomínala masku smrti. Ve snaze schovat špatný stav zpěvákova zdraví bylo při natáčení dokonce použito černobílého záznamu. Posledním singlem vydaným za Mercuryho života se stala megahitová skladba The Show Must Go On, která se v německé hitparádě držela neuvěřitelných 26 týdnů. Videoklip ale k písni nikdy natočen nebyl, neboť zdravotní stav to Freddiemu Mercurymu už neumožňoval. Jako vizuální doprovod byl použit alespoň sestřih nejlepších momentů z historie skupiny Queen.
V listopadu 1991 Freddie Mercury poprvé veřejně oznámil, že trpí AIDS. Do té doby o jeho chorobě věděli pouze nejbližší přátelé a členové Queen. Pouhý den po tomto oznámení talentovaný zpěvák zemřel ve svém domě v Londýně. Pracoval až do posledních okamžiků svého života. Jeho poslední písně vyšly až o čtyři roky později na albu Made In Heaven, mnohé z nich však museli členové Queen dokončit sami.
V prosinci 1991 byli Queen navrženi na nejlepší britskou skupinu roku 1991. Jako hold zemřelému příteli znovu vyšel opus Bohemian Rhapsody. Výtěžek z jeho prodeje byl darován na výzkum AIDS.
Kapela se nerozpadla ani po smrti Freddieho Mercuryho, ani po odchodu Johna Deacona v roce 1997. Skupina i nadále vystupovala. V roce 2001 byla uvedena do Rock’n’Rollové síně slávy, o rok později získala hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy. Od roku 2005 skupina koncertovala společně se zpěvákem Paulem Rodgersem. Rok 2006 se nesl ve znamení severoamerického turné, členové kapely navíc ohlásili návrat do studia – poprvé po třinácti letech. V roce 2008 tak vyšlo nové album The Cosmos Rocks. Kapela Queen je dodnes považována za jednu z nejlepších a nejvlivnějších hudebních skupin všech dob.
Více na www.queenonline.com