Marta Kubišová
Marta Kubišová je česká zpěvačka, která se narodila 1. listopadu 1942 v Českých Budějovicích. V roce 1952 se s oběma rodiči přestěhovala do Poděbrad, kde absolvovala místní gymnázium. Po maturitní zkoušce ale nebyla kvůli svému rodinnému původu přijata na vysokou školu, proto začala pracovat v Poděbradských sklárnách. K hudební kariéře se Marta Kubišová dostala šťastnou náhodou. Talent v ní objevil místní muzikant, který ji zaslechl při zpěvu za doprovodu klavíru, na který se učila hrát celkem jedenáct let. Svou pěveckou kariéru tak začala s taneční kapelou, která se skládala z muzikantů z poděbradského lázeňského promenádního orchestru. V roce 1961 se zúčastnila soutěže s názvem Hledáme nové talenty a dostala se až do finále. O rok později vyhrála konkurz do Stop divadla v Pardubicích. V roce 1963 přestoupila do plzeňského Divadla Alfa a v září následujícího roku začala účinkovat v pražském divadle Rokoko.
V prosinci roku 1963 začala s Václavem Neckářem a Helenou Vondráčkovou spolupracovat na představení Čekání na slávu. V této době také nazpívala francouzský hit Loudá se půlměsíc, díky kterému se dostala do povědomí veřejnosti. V roce 1967 pak poprvé vyhrála Zlatého slavíka. V roce 1968 se její píseň Modlitba pro Martu stala symbolem národního odporu proti okupaci vojsk Varšavské smlouvy. V listopadu téhož roku rovněž vzniklo populární trio Golden Kids, jehož součástí byli kromě Marty Kubišové také Helena Vondráčková a Václav Neckář. Roku 1969 jihočeská rodačka vyhrála dalšího Zlatého slavíka a provdala se za režiséra Jana Němce. Společně s Golden Kids vystoupila ve francouzském Cannes a na festivalu Europe Songs ve Švédsku.
Třetího a zároveň posledního Zlatého slavíka vyhrála Marta Kubišová v roce 1970. Kvůli začínající normalizaci však cenu nemohla převzít na oficiálním gala večeru, ale pouze v ústraní redakce časopisu Mladý svět. V témže roce se konalo i poslední vystoupení tria Golden Kids. Od února 1970 totiž komunistický režim Martě Kubišové zakázal uměleckou činnost. Záminkou pro zákaz se stala údajná pornografie z jara 1969, kterou měly dokazovat tři zfalšované fotomontážní fotografie. Později sice Kubišová podala na ředitele Supraphonu, který za účelovou pomluvou stál, soudní žalobu a vyhrála ji, vypovězené pracovní smlouvy však už nikdo obnovit nemohl. Talentovaná zpěvačka byla tedy nucena najít si práci neuměleckého zaměření. I to jí ale komunistický režim značně ztěžoval. Jednu chvíli se dokonce živila lepením sáčků.
I přes zákaz umělecké činnosti Kubišová zpěv na hřebík nepověsila. Vystupovala alespoň na undergroundových akcích, které byly přístupné pouze pozvaným, a v druhé polovině 80. let přijala nabídku stát se zpěvačkou skupiny The Plastic People of the Universe. K tomuto angažmá však nikdy nedošlo, neboť jej StB překazila.
Sedmdesátá léta byla pro Kubišovou nešťastná. V roce 1971 potratila a prožila klinickou smrt, do roku 1974 byla nezaměstnaná a pobývala na chalupě na Slapech. V polovině 70. let její manžel emigroval do Spojených států a Kubišová si prošla rozvodem. Brzy se ale provdala po druhé, a to za režiséra Jana Moravce. V letech 1977 a 1978 působila jako mluvčí Charty 77, čímž proti sobě komunistický režim popudila ještě více.
Poprvé po dlouhé době, kterou strávila v ústraní, vystoupila Kubišová na veřejné demonstraci, jež se konala při příležitosti 40. výročí vyhlášení Všeobecné deklarace lidských práv. Na protestním shromáždění, které se uskutečnilo 10. prosince 1988, zazpívala československou hymnu. V období Sametové revoluce si státní hymnu zazpívala znovu, tentokrát z balkonu budovy Melantrichu na Václavském náměstí. Na shromáždění, které se konalo 21. listopadu 1989, zapěla i svou Modlitbu pro Martu.
Po revoluci už Kubišové nic nebránilo v nahrávání desek a pořádání koncertů. Jedním z prvních vystoupení byl koncert Marta v Lucerně, který se konal 2. června 1990 a na kterém jí byl dodatečně předán takzvaný doživotní Zlatý slavík.
V roce 1992 se začala věnovat moderování pořadu Chcete mě? V říjnu 1995 obdržela od prezidenta Václava Havla státní vyznamenání za zásluhy druhého stupně a v roce 1998 jí byla udělena Čestná medaile T. G. Masaryka za věrnost jeho odkazu. V říjnu 2002 pak na Pražském hradě převzala Svatováclavské vyznamenání. V roce 2012 převzala od francouzského velvyslance v Praze za vynikající přispění k politické svobodě Řád čestné legie.
V současnosti je Marta Kubišová již několik let stálou členkou pražského Divadla Ungelt, kde účinkovala například v muzikálu Andrewa Lloyda Webbera Líp se loučí v neděli, za který získala cenu Thálie.
V roce 2008 podala Helena Vondráčková na Martu Kubišovou žalobu kvůli údajně zmařenému turné Golden Kids. Vondráčková po Kubišové požadovala odškodné ve výši 1,3 milionu korun. Soudní spor doposud není u konce. Nejvyšší soud sice 6. května 2013 rozhodl ve prospěch Marty Kubišové, manžel Heleny Vondráčkové Martin Michal ale prohlásil, že podá stížnost k Ústavnímu soudu.
Více na www.martakubisova.cz