Johnny Cash
Johnny R. Cash byl americký zpěvák, kytarista a skladatel, který se narodil 26. února roku 1932 v arkansaském Kingslandu. Proslul zejména díky country písním, ale ve své tvorbě zasahoval i do dalších hudebních žánrů. Podle mnoha hudebních kritiků byl Johnny Cash jedním z nejvýznamnějších amerických zpěváků 20. století.
Cash, kterého rodiče původně pojmenovali pouze iniciálami J. R., protože se na žádném jménu nemohli shodnout, jméno John přijal až během služby u Letectva Spojených států. Armáda totiž iniciály nemohla akceptovat jako plnohodnotné jméno. V roce 1955 začal vystupovat pod pseudonymem Johnny Cash.
Cash pocházel z chudé rodiny. Měl šest sourozenců a jako dítě pracoval na bavlníkové plantáži, kterou často ohrožovala velká voda. V jeho písních se proto často objevuje motiv osobních a sociálních problémů. Povodeň na farmě ho inspirovala k napsání písně Five Feet High And Rising.
Roku 1944 byl jeho bratr Jack stažen kotoučem cirkulárky, se kterou pracoval. Než zemřel, trpěl více než týden, během něhož měl prý zjevení andělů a nebe. Johnny si bratrovu smrt často dával za vinu a tvrdil, že se mu bratr zjevuje ve snech.
Cash začal zpívat už jako velmi malý. Zpočátku byl ovlivněn především irskou hudbou a gospely. Na střední škole zpíval v rozhlasové stanici KLCNV. V roce 1950 nastoupil do armády a seznámil se s katoličkou Vivian Liberto. Záhy byl ale odvelen do německého Landsbergu, kde dekódoval ruské zprávy. Po návratu z Německa si Vivian vzal a měli spolu čtyři dcery. Živil se jako podomní obchodník a po večerech hrál se skupinou The Tennessee Two. V roce 1955 vydal producent Sam Phillips v Sun Records jeho první nahrávky Hey Porter a Cry, Cry, Cry, které se setkaly s takovým úspěchem, že se Cash mohl začít naplno věnovat kariéře zpěváka.
S jeho stoupající popularitou v 60. letech začaly i jeho problémy s drogami. Propadl alkoholu a stal se závislým na amfetaminech a barbiturátech. Během koncertování užíval stimulanty, aby vydržel vzhůru. Drogy měly negativní dopad na jeho chování. Často byl nervózní a reagoval nevypočitatelně.
I přes občasné problémy se zákonem nebyl Cash nikdy odsouzen k odnětí svobody. Sedmkrát byl zadržen, ale vždy ve vězení strávil nejdéle jednu noc. Roku 1965 byl dokonce v El Pasu v Texasu zadržen protidrogovým oddílem. Ten ho podezíral z pašování heroinu z Mexika. Policie nalezla v jeho kytarovém pouzdře narkotika, ale jednalo se pouze o léky na předpis, nikoli o nepovolené drogy. Cash tedy nakonec vyvázl s podmínkou. Cashova drogová závislost se ale pomalu začala stavět do cesty nejen jeho hudební tvorbě, ale i jeho prvnímu manželství, které skončilo v roce 1967.
S užíváním drog Cash skončil o rok později po spirituálním zážitku v Nickajack Cave, což byl velký, zatopený jeskynní komplex v Tennessee. Zároveň na pódiu požádal o ruku June Carterovou, se kterou již dříve nazpíval duet Jackson, za který byl oceněn Grammy.
Na konci 60. let začal Cash, pro jehož vystupování bylo typické černé oblečení, koncertovat ve věznicích. Z těchto vystoupení vzniklo mnoho živých alb. Přestože Cashova popularita začala v 80. letech poněkud klesat, v zapomnění neupadl. Nadále vydával desky, objevil se i v několika filmech, seriálech a televizních show. Krátce se znovu stal závislým na lécích, což způsobily léky proti bolesti, které bral, když ho v roce 1983 na jeho farmě kopl pštros a vážně ho zranil.
V roce 1997 Johnny Cash těžce onemocněl. Za jeho zdravotní potíže mohla cukrovka, kvůli které musel omezovat hudební vystoupení. O rok později onemocněl zápalem plic. Chatrné zdraví se odrazilo i na jeho hudební tvorbě, která má podstatně temnější charakter než tvorba raná. Cash zemřel necelé čtyři měsíce po úmrtí své ženy, a to 12. září roku 2003.
Více na www.johnnycash.com