Jiří Schelinger
Jiří Schelinger byl přední český rockový zpěvák a skladatel, který se narodil 6. března 1951 ve vesničce Bousov, která leží na okraji Českomoravské vrchoviny. Schelinger propadl hudbě už v mládí. Začal hrát na klavír a na kytaru. S bratrem Milanem se záhy přestěhoval do Čestmírovy ulice v Praze Nuslích, kde začal navštěvovat střední školu a učit se instalatérem. U starších spolužáků se těšil oblibě, neboť s nimi ve škole budoval zájmovou kytarovou skupinu.
Schelinger studium instalatérství nedokončil. V srpnu 1968 byl zadržen a umístěn do vazby, neboť v době okupace s bývalými spolužáky v Praze roznášel antikomunistické plakáty. Ve vazbě se pokusil o demonstrativní sebevraždu, díky které měl být dříve propuštěn. Podstoupil psychiatrické vyšetření, díky kterému získal modrou knížku. Po propuštění z léčebny v Bohnicích se stal kulisákem v Divadle Jiřího Wolkera.
První kapelu Schelinger založil už na základní škole a pojmenoval ji Nothing But Nothing. Později vystupoval v barové skupině Ivo Trojana s názvem Smaragd. Během jednoho vystoupení, které se konalo v Liberci, se seznámil se svou budoucí ženou Alenou. S ní měl později dceru Andreu. Sňatek však skončil rozvodem.
Po ukončení působení ve Smaragdu se stal členem bluesové kapely The Happy Five, kde hrál na kytaru a zpíval. Se skupinou ale dlouho nevystupoval, neboť bez něj odjela na turné do Finska. Schelinger proto přijal nabídku Karla Šípa a stal se členem jeho uskupení Faraon, s nímž v roce 1972 natočil svůj první velký hit, píseň Holubí dům, kterou složili Jaroslav Uhlíř a Zdeněk Svěrák.
V roce 1973 přešel do skupiny Františka Ringo Čecha, kde nahrál hit Švihák lázeňský a desku Nemám hlas jako zvon. Od roku 1975 však dostal zákaz vystupovat ve svém rodné okrese. V roce 1977 nahrál další studiové album, které dostalo název Hrrr na ně. Při vydání desky panovaly obavy ze zásahu cenzury, neboť se jednalo o vůbec první hard rockový hudební počin v tuzemsku.
V 70. letech se mezi posluchači hudby začala šířit fáma, že britská kapela Black Sabbath zvažuje nahradit Ozzyho Osbourna právě Jiřím Schelingrem. Revoluční zpráva se nakonec nepotvrdila.
V této době odjela skupina Františka Ringo Čecha na koncertní turné do Ruska. V Polsku dokonce dělala předskokany anglické kapele Smokie. Na konci 70. let vyšlo album pojmenované Nám se líbí a kapela začala připravovat další desku, která měla dostat jméno Zemětřesení. Album ale nebylo kvůli předčasnému úmrtí Jiřího Schelingera, které nastalo 13. dubna 1981 v Bratislavě, dokončeno.
Okolnosti Schelingerovy smrti nejsou dodnes zcela jasné. Talentovaný český zpěvák v dubnu 1981 odjel na pozvání studia Československé televize do Bratislavy, kde měl natočit na playback svůj filmový hit Což takhle dát si špenát. Z neznámého důvodu ale skočil z bratislavského Starého mostu do Dunaje. Umělcovo tělo bylo nalezeno 7. května u osady Bodíky ve značném stupni rozkladu. Jelikož nebylo prokázáno cizí zavinění, byla Schelingerova smrt klasifikována jako nešťastná náhoda. Tělo nebylo nikdy žádným z hudebníkových rodinných příslušníků identifikováno. Někteří fanoušci byli proto přesvědčeni, že skok přežil, emigroval a žije někde v ústraní.
Více na www.schelinger.wz.cz