
Javory
Javory je hudební uskupení, které v roce 1974 založili sourozenci Hana a Petr Ulrychovi. V současnosti kapela vystupuje ve dvou formacích. Klasické Javory, v nichž působí manželé Štruncovi, kteří vystupují s tradičními nástroji, doplňuje big beatová odnož Javory beat. V ní působí Petr a Hana Ulrychovi, kteří do hudebního výrazu skupiny vnáší novější nástrojové prvky.
Už v dětství byli Hana a Petr Ulrychovi výrazně ovlivněni hudbou. Jejich otec byl totiž operním pěvcem v brněnské Janáčkově opeře. Sourozenci sami se hudbě začali věnovat zhruba ve svých dvaceti letech, kdy vystupovali v nově vzniklém brněnském studentském divadle. Petr zde skládal své první písně, Hana zpívala druhý hlas. Začínající uměleckou dvojici postupně proměňovalo účinkování v big beatové kapele Vulkán, hudební tvorba slavných skupin 60. let i spolupráce s Alešem Sigmundem. Opravdového úspěchu se sourozenci dočkali s rockovým uskupením Atlantis, s nímž koncertovali i v zahraničí.
Kritické období nastalo v srpnu 1968, kdy Petr Ulrych v ilegálně vysílaném rozhlasu živě zazpíval skladbu Zachovejte klid (pravdu nezničí tanky, jděte pryč, my máme pravdu, vy jenom bič, zradu a bič), čímž se dostal do hledáčku komunistických pohlavárů. Krátce po zahájení okupace se Petr a Hana Ulrychovi odebrali do nahrávacího studia, ke společně s orchestrem Gustava Broma nahráli LP Odyssea, které se stalo první doloženou fúzí rockové kapely a big bandu. Nahrávka politicky nepohodlných umělců se ale na hudební trh nedostala a putovala do archivu.
V roce 1971 obsadila Hana Ulrychová první místo v Bratislavské Lyře a vystoupila ze stínu svého bratra, který se začal věnovat spíše skladatelské a textařské činnosti. Celostátní popularita ale byla sourozencům Ulrychovým v 70. letech kvůli postupující normalizaci odepřena. Petr Ulrych dostal anonymní zákaz veřejného vystupování, čímž z rozhlasového a televizního vysílání zmizela i jeho sestra Hana, neboť sourozenci vystupovali výhradně společně.
V tomto období se Petr Ulrych začal zajímat o moravský folklor. Okouzlily ho zejména housle a cimbálová hudba. Vzápětí vznikla skupina Javory, která se stala předobrazem československé světové hudby. Po delší době se umělecké dvojici podařilo prosadit. Písničkách Petr Ulrych se proměnil v plnohodnotného hudebního skladatele a vytvořil monotematická alba jako Nikola Šuhaj loupežník, Meč a přeslice nebo Markéta Lazarová. Souběžně se věnoval také skládání filmové a scénické hudby, jíž obohatil díla jako pohádka O statečném kovářovi, drama Radúz a Mahulena nebo film Díky za každé nové ráno.
Na začátku 90. let se součástí hudebního uskupení Javory stali manželé Kateřina a Dalibor Štruncovi, kteří hudební tvorbu obohatili o housle, zobcovou flétnu a cimbál. Ačkoli skupina nahrála řadu alb, v povědomí posluchačů zůstala především díky četným koncertům.
Od roku 2006 začali sourozenci Ulrychovi koncertovat pod názvem Javory beat a odklonili se tak od tvorby s houslovými a cimbálovými prvky. Původní Javory však fungují i nadále - s původním hudebním repertoárem sourozenců Ulrychových vystupují manželé Štruncovi.
Více na www.javory.cz