Ella Fitzgerald
Slavná americká jazzová zpěvačka Ella Fitzgerald se narodila 25. dubna 1917 v přístavním městě Newport News ve státě Virginie. Proslavila se především díky svému nádherně zabarvenému hlasu s rozsahem tří oktáv – dokázala bravurně zazpívat jak pomalé jazzové balady, tak i temperamentní a živé písně. Úžasná byla především její schopnost hlasové improvizace. Svým jedinečným hlasem totiž dokázala precizně napodobit zvuk mnoha hudebních nástrojů. V průběhu svého života napsala a nahrála stovky písní, které si našly oblibu po celém světě. Není divu, že si vysloužila přezdívku „První dáma písně“ a po více než padesát let patřila k nejoblíbenějším jazzovým zpěvačkám ve Spojených státech. Zpěvačka, která spolupracovala s jazzovými ikonami, jakými byli například Duke Ellington, Count Basie, Nat King Cole, Louis Armstrong nebo Frank Sinatra, za svou uměleckou tvorbu obdržela celkem třináct prestižních cen Grammy a vydala více než čtyřicet alb.
V dětství se toužila stát tanečnicí, avšak velmi ráda poslouchala nahrávky Binga Crosbyho a Louise Armstronga, což ji při pozdější volbě povolání zásadně ovlivnilo. Obdivovala také Conee Boswell – zpěvačku ze skupiny The Boswell Sisters, jejíž zpěv se usilovně snažila napodobovat. V patnácti letech Elle Fitzgerald při autonehodě zahynula matka, začala proto bydlet se svým nevlastním otcem. I ten však záhy zemřel a talentovaná zpěvačka zůstala sama, téměř přestala chodit do školy, našla si práci za barem v jednom nevěstinci a spřátelila se s členy místní mafie. Po problémech s policií byla umístěna do opatrovnické rodiny a následně poslána do církevní školy, z níž brzy utekla a raději žila jako bezdomovec.
Na lepší časy se začalo blýskat, když v roce 1934 vystoupila na talentové soutěži v newyorském Harlemu. Ačkoli byla původně rozhodnutá, že bude na jevišti tančit, nechala si to rozmluvit a zazpívala dvě skladby z repertoáru svého idolu Conee Boswell, což jí zajistilo vítězství. Okamžitě odstartovala svou profesionální pěveckou kariéru. Americký jazzový saxofonista, trumpetista, klarinetista a hudební skladatel Benny Carter mladé zpěvačce zajistil místo ve skupině známého amerického jazzového a swingového bubeníka Chicka Webba. Ačkoli plat průměrného muzikanta činil okolo šedesáti dolarů týdně, její nástupní plat činil pouhých 12,5 dolaru týdně. Nicméně o rok později už legendární umělkyně vydělávala desetinásobek. Poté, co lídr skupiny Chick Webb v roce 1939 zemřel, rozhodla se Ella Fitzgerald sestavit vlastní kabaretní skupinu. K popularitě jí ale dopomohl až hudební manažer Norman Granz, který se jí ujal na přelomu 40. a 50. let. Další významnou osobností, která ovlivnila její uměleckou tvorbu, se stal její manžel a kontrabasista Ray Brown, s nímž spolupracovala i po jejich rozvodu.
Slavná pěvkyně se ve stáří potýkala se srdečními problémy, podstoupila proto chirurgický zákrok, při němž jí byl voperován kardiostimulátor. Ačkoli téměř oslepla a při svých vystoupeních musela sedět, její popularita nikdy neupadla. Na její koncerty stále chodily davy nadšených fanoušků. Legenda americké jazzové hudby zesnula 15. června 1996 v Los Angeles.
Více na www.ellafitzgerald.com/