Bee Gees
Britská hudební skupina Bee Gees vznikla v 50. letech na ostrově Man ve Velké Británii. Jejími zakládajícími členy byli bratři Gibbové – zpěvák a kytarista Barry Gibb, zpěvák Robin Gibb a zpěvák, baskytarista a klávesista Maurice Gibb. Název skupiny, která má svou hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy, je fonetickým přepisem iniciál jednoho z původních členů kapely - Barryho Gibba.
V roce 1958 se rodina Gibbových přestěhovala do Austrálie, kde pokračovala ve své hudební produkci. Na začátku 60. let se bratrská hudební formace přihlásila do rozhlasové soutěže, kterou vyhrála, a v roce 1963 vydala svůj debutový singl The Three Kisses of Love. O tři roky později už byli Bee Gees jednou z nejpopulárnějších hudebních skupin na australském kontinentu.
V roce 1967 se skupina na povel manažera Roberta Stigwooda opět přestěhovala do Velké Británie, kde měla konkurovat stále slavnějším The Beatles. K hudební formaci se tehdy přidali australský kytarista, zpěvák a písničkář Vince Melouney a australský bubeník, bývalý dětský herec a producent Colin Petersen. Skupina v novém složení nahrála píseň Spicks And Specks, která se vyhoupla do čela hitparád. Dalšími úspěšnými skladbami se staly písně New York Mining Disaster 1941, To Love Somebody, Holiday a Massachusetts.
V roce 1969 se Vince Melouney rozhodl skupinu opustit. O rok později Bee Gees opustil i Colin Petersen a z hudební formace bylo opět trio, stejně jako ve svých začátcích. V roce 1970 vydal Robin Gibb své sólové album Robin’s Reign. Ačkoli se skupině poměrně dařilo, větší popularity se dočkala až koncem 70. let, kdy uměleckou scénu ovládly zvuky disko hudby. V roce 1978 Bee Gees získali cenu Grammy za hudbu k filmu Horečka sobotní noci. V 80. letech se členové skupiny věnovalil spíše vlastním sólovým projektům, i když alba s hlavičkou Bee Gees vycházela i nadále.
V lednu 2003 nečekaně zemřel Maurice Gibb – jeho smrt způsobily komplikace spojené s neprůchodností střev. Sourozenci Gibbové sice zpočátku prohlašovali, že budou i nadále vystupovat pod názvem Bee Gees a uctí tak památku svého zemřelého bratra, avšak později se toto jméno rozhodli nepoužívat, neboť chtěli, aby reprezentovalo skupinu takovu, jaká byla, když ještě vystupovali všichni tři společně. Aktivita skupiny Bee Gees tedy byla ukončena a oba Gibbové se začali věnovat pouze vlastním hudebním projektům. V květnu 2012 zesnul i Robin Gibb – příčinou jeho úmrtí byla rakovina.
Více na http://www.beegees.com/